Strona główna

Bogumił Hoder (ur. 1982 r., Zielona Góra) jest magistrem sztuki, artystą malarzem i fotografikiem. W latach 2007 – 2013 należał do Związku Polskich Artystów Plastyków. W 2011 r. zajął I miejsce w międzynarodowym konkursie malarstwa i grafiki „Natale di Roma” w Rzymie. Zorganizował wiele wystaw indywidualnych w kraju i zagranicą oraz wziął udział w licznych wydarzeniach zbiorowych poświęconych sztuce. Jego obrazy znajdują się w wielu kolekcjach.

Twórczość artystyczna jest sensem życia Bogumiła Hodera. Głównym nurtem, jaki poddaje artystyczno-naukowym badaniom jest nowoczesny realizm magiczny oraz sztuka podświadomości. Malowane przez artystę olejne wizje na płótnie są kompozycjami surrealistycznymi zawierającymi konotacje i denotacje przestrzenne o charakterze psychologicznym, symbolicznym i abstrakcyjnym. Każdy obraz świadczy o wielkim zafascynowaniu światem i Wszechświatem – w znaczeniach czasoprzestrzennych, kulturowych i metafizycznych. W związku z tym, bardzo istotny dla niego jest także klasyczny warsztat, rozwijany i wzbogacany o najnowsze osiągnięcia w sztukach wizualnych.

Artysta nie chce zatrzymać się w jednym miejscu i ograniczać do jednego zagadnienia, jednocześnie coraz bardziej pogłębiając swój styl malarski i rysunkowy. Jego mistrzami są zarówno dawni wielcy malarze, jak również współcześni twórcy, również filmowi, a jego proces tworzenia można porównać właśnie do sztuki filmowej, w której każdy motyw jest komponowany z wielu dokładnie przebadanych detali.