Sztuka w kościele

Koźla-Zielona Góra, 10.09.2011 r., Kościół p.w. Św. Jadwigi Śląskiej.

Organizatorzy: proboszcz parafii rzymskokatolickiej Św. Jadwigi.

Szczególne podziękowania składam księdzu Andrzejowi Palewskiemu.

ex04pict01Big

Sztuka sakralna jest powiązana z Kościołem od samych początków jego istnienia. Często hierarchowie – papieże, kardynałowie czy biskupi aż do XVIII w. byli fundatorami wielkich dzieł tworzonych ku chwale Boga. To dzięki nim wielcy artyści mogli pokazać swoją wartość i się rozwijać, a w dodatku mistrzowskie malarstwo, tak jak rzeźba i architektura, stało się dostępne również dla ludu.
Te chwalebne czasy już minęły. Nie wiadomo, czy bezpowrotnie. Kiedy jednak Kościół otwiera się na nową sztukę, nie powinno to budzić zdziwienia. Choć w mojej pracowni pojawiają się dzieła o tematyce sakralnej, płótna wystawione przeze mnie na wystawie są wizjami o bardziej subtelnym charakterze. Ja nie tylko łączę sacrum i profanum, a tworzę opowieści o człowieku i jego duszy w zderzeniu z dzisiejszymi czasami oraz wszelkimi rozterkami, jakie codziennie napotykają jego oczy i umysł.
Wiara jest teraz wartością dużo bardziej skomplikowaną i należy do niej docierać różnymi drogami. Bóg coraz bardziej istnieje w świadomości nie tylko jako Wszechmogący wymuszający bojaźliwość, ale jako drugi człowiek potrzebujący wsparcia lub po prostu zwyczajnej rozmowy. Kościół zaś jest wyjątkowym miejscem dla sztuki, zwłaszcza sztuki podświadomości i metafizyki.

Bogumił Hoder, 2011

ex04pict02Big

ex04pict03Big

ex04pict04Big

ex04pict05Big

Please follow and like us:
Twitter
Visit Us
Follow Me
LinkedIn
Share
Instagram